Szczęście - choć wszyscy rozumiemy je prawie tak samo to w wielu kulturach doczekało się ono szeregu symboli. Najsłynniejszym z nich jest podkowa oraz czterolistna koniczyna, które wywodzą się z tym samych, celtyckich wierzeń. Kolejno możemy wskazać słonia, grosik, tęczę, pawie oko czy cyfrę siedem, a także coś więcej niż symbol, a więc odzwierciedlenie szczęścia jakim jest druga, najbliższa nam osoba.
Szczęście – choć wszyscy rozumiemy je prawie tak samo to w wielu kulturach doczekało się ono szeregu symboli. Najsłynniejszym z nich jest podkowa oraz czterolistna koniczyna, które wywodzą się z tym samych, celtyckich wierzeń. Kolejno możemy wskazać słonia, grosik, tęczę, pawie oko czy cyfrę siedem, a także coś więcej niż symbol, a więc odzwierciedlenie szczęścia jakim jest druga, najbliższa nam osoba.
To właśnie w Walentynki – coroczne święto dla zakochanych, pokazujemy jak bardzo doceniamy i kochamy nasze bratnie dusze. Jednak jego celebrowanie wcale nie wywodzi się od chrześcijańskich korzeni nawiązujących do postaci świętego Walentego, a od starorzymskich wierzeń ku czci bożka Fauna.
Wszystko zaczęło się od czasów pogańskich, gdzie 14 lutego urządzano huczne zabawy i rozrywki, którym towarzyszyły liczne obrzędy. Jeden z nich zaczynał się od tego, że młode dziewczęta wrzucały swoje imiona do skrzynki z krótkimi liścikami miłosnymi. Następnie pudełko podlegało wystawieniu i zaczynało się losowanie partnerek na czas uroczystości, którego z zamkniętymi oczami dokonywali młodzi mężczyźni.
Kto wie, być może to właśnie za sprawą tego obrzędu powstało powiedzenie, że miłość jest ślepa? 😀
Stylizacje
Ala: żakiet Bershka / koszula handmade / spodnie Bershka / bransoletka YES
Basia: sweter H&M / spodnie Sinsay / torebka Reserved / naszyjnik noname / opaska noname