Luty i marzec to chyba najgorszy czas dla naszych torebek i butów – w tym okresie pogoda jest bardzo zmienna, a temperatury nie sprzyjają zwłaszcza skórzanym powierzchniom. Gdy po ciężkim dniu wracamy w przemoczonych i ubrudzonych butach do domu, tylko myślimy, żeby je zdjąć i odstawić, a z wyczyszczeniem poczekać do jutra. Jednak pewne rzeczy warto zrobić od razu – buty należy wyczyścić zaraz po wyschnięciu, a z torebkami bywa różnie. O tym jak to zrobić przeczytasz poniżej. 🙂
Buty skórzane – 9 dobrych praktyk
1) Jeśli wracając z zewnątrz, widzisz, że na butach pozostało błoto lub mokra ziemia – pozostaw ją do wyschnięcia. Dzięki temu, podczas czyszczenia, nie będziesz wcierać brudu pomiędzy włókna materiału (np. w miejsca klejenia czy szycia), a część zabrudzeń sama odpadnie.
2) Zaschniętą ziemię wyszczotkuj za pomocą twardej szczotki do butów lub zwykłej szczoteczki do zębów (ta druga przyda się szczególnie w przypadku trudno dostępnych miejsc na podeszwach).
3) Buty ubrudzone solą czy piaskiem czyść JAK NASZYBCIEJ. W ten sposób zapobiegniesz ich wnikaniu w głąb materiału.
4) Od czasu do czasu wyjmij sznurówki i język buta. Wówczas możesz wyczyścić jego wnętrze, używając do tego ściereczki zwilżoną pianą z szarego mydła.
5) Unikaj przemoczenia skórzanych butów.
6) Zewnętrzną część butów skórzanych zawsze myj lekko wilgotną, bawełnianą ściereczką. W ten sposób zapobiegniesz rysowaniu ochronnej warstwy skóry.
7) Skórzane buty najlepiej przemywać wodą destylowaną.
8) Gdy już umyjesz buty, pamiętaj, by suszyć je z dala od źródła ciepła i światła. Najlepsze do tego będzie suche i zaciemnione pomieszczenie.
9) Nie zapominaj również o odpowiedniej impregnacji obuwia, która pozwoli zachować butom odpowiedni wygląd na długie lata. Specjalistyczne preparaty znajdziesz w wielu popularnych sklepach obuwniczych.
Buty ze skóry ekologicznej – konserwacja
Podstawową różnicą pomiędzy skórą ekologiczną a skórą naturalną jest to, że skóra ekologiczna jest o wiele cieńsza. Zatem o wiele łatwiej jest ją uszkodzić.
W związku z tym tego typu obuwie szczotkuj tylko miękkim włosiem i myj za pomocą zwilżonej szmatki. Z kolei po wyschnięciu obuwia zastosuj środki w aerozolu do skór syntetycznych lub bezbarwny krem według zaleceń producenta.
Pamiętaj jednak, by przypadkiem nie czyścić tego typu obuwia środkami do skór naturalnych, a także – nie woskować. Woskowanie może bowiem doprowadzić do zesztywnienia materiału, a następnie – do jego pęknięcia.
Torebki ze skóry – o ich pielęgnacji słów kilka
Jeśli już przymierzałaś się do wyrzucenia skórzanej torebki, która ma już widocznych kilka zabrudzeń – mówimy STOP! Zabrudzenia zdarzają się przecież każdej kobiecej „towarzyszce”, ale żeby były mniej widoczne lub całkowicie usunięte – zastosuj się do takich oto zasad:
1) Zwilż ściereczkę z mikrofibry płynem do mycia naczyń – delikatny detergent nie uszkodzi faktury torebki, a z plamą poradzi sobie doskonale.
2) Jeśli zabrudzenie jest niewielkie, być może wystarczą jedynie wilgotne chusteczki, które dodatkowo rozprawią się z osadzonym na materiale kurzem.
3) Jeśli jest to plama z długopisu, warto zastosować czysty spirytus, perfumy lub dezodorant, które również posiadają w składzie alkohol. Wybierając ten sposób, pamiętaj o nałożeniu na czyszczone miejsca kremu natłuszczającego, dzięki czemu skóra nie odkształci się ani nie popęka, a dodatkowo będzie ładnie nabłyszczona.
Torebki ze sztucznej skóry – jak usunąć zabrudzenia?
Torebki z ekoskóry są tańsze, ale mniej trwałe, dlatego wymagają częstszego odświeżenia, nawet gdy nie widać na nich śladów użytkowania. Do czyszczenia ich powierzchni używaj wody z mydłem lub też soku z cytryny bądź spirytusu. Pocieraj wybranym specyfikiem zabrudzone miejsce aż do momentu całkowitego pozbycia się plamy. W przypadku spirytusu, nie zapomnij o patencie z kremem natłuszczającym, który nanieś na pozostałość po plamie.
UWAGA: Jeśli nie ufasz domowym eksperymentom, najpierw wypróbuj wybrany sposób na mniej widocznym miejscu na torebce, zanim przejdziesz do czyszczenia właściwej plamy!
Jeśli jednak domowe metody zawiodą, skorzystaj z usług szewskich lub kaletniczych, gdzie z pewnością znajdzie się sposób na każde, nawet te najbardziej uporczywe zabrudzenie. 🙂